← wszystkie ekstrakty

Pokrzywa liść

Urtica dioica L.

sku-e: E003/1
standaryzacja: DER 4:1, DER 5:1, DER 6:1
część rośliny: Folium
ema: EMA/HMPC/461160/2008
farmakopea: Ph. Eur. 01/2011:1897

Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica L. należy do rodziny pokrzywowatych Urticaceae, występuje powszechnie w całym kraju. Lecznicza jest cała roślina – surowiec stanowią: liść, ziele i korzeń pokrzywy – Urticae folium/herba/radix. Skład i działanie korzenia różni się od liścia i ziela.
Liść i ziele pokrzywy bogate są w składniki mineralne – głównie krzemionkę, wapń, żelazo, flawonoidy, kwasy organiczne (m.in. mrówkowy, octowy) i dużo witamin (A,B2, B5, C, E i K). Surowce mają tradycyjne zastosowanie jako środek moczopędny w stanach zapalnych dróg moczowych, w chorobach skóry i reumatycznych (np. dnie moczanowej) oraz w kamicy nerkowej. Świeże, młode liście pokrzywy poleca się w stanach wyczerpania i lekkiej anemii.
W kosmetyce ziele i liść pokrzywy stosuje się do wzmocnienia włosów zniszczonych i przetłuszczających się oraz do przemywania cery trądzikowej.
Korzeń pokrzywy zawiera lektyny, fitosterole, garbniki, polisacharydy, kumaryny. Jest stosowany jako tradycyjny lek przy łagodnym przeroście gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Powiązane produkty

See other extracts most often merged with the extract above

Skrzyp polny ziele

więcej

Nawłoć pospolita ziele

więcej

Wierzbownica ziele

więcej

Wierzymy, że nawet małe rzeczy mają wielkie znaczenie

Skontaktuj się z naszymi specjalistami - chętnie pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami

Skip to content