Moc roślin zamknięta w ekstrakcie

Możliwości produkcyjne zakładów Greenvit.

Nasi klienci oczekują dostaw najwyższej jakości produktów. Nie byłoby to możliwe bez naszej dbałości o zaplecze produkcyjne. Wszystkie strefy procesowe w naszym nowym zakładzie w Łomży zostały zaprojektowane i wykonane od podstaw. Zwalidowane linie procesowe oparte o najlepszą wiedzę pozwalają na zautomatyzowaną kontrolę najważniejszych parametrów produkcji. To wszystko właśnie pozwala nam utrzymywać powtarzalność procesów gwarantującą najwyższą jakość uzyskiwanych ekstraktów roślinnych.

Ekstrakcja, separacja, zagęszczanie, suszenie odbywają się w taki sposób aby maksymalnie wykorzystać możliwości techniczne naszych urządzeń z ogromnym naciskiem na aspekty ekologiczne.

Zacznijmy od ekstrakcji. Trójpłaszczowe zbiorniki procesowe wykonane z doskonale znanej znawcom stali 316L – to łącznie 6 ekstraktorów.  Dwa z nich to potężne zbiorniki po 6m3. Dzięki płaszczowi grzewczemu ekstrakcja odbywać się może w szerokim zakresie kontrolowanych temperatur (20-90°C).  W procesach używana jest woda osmotyczna o kontrolowanej przewodności lub roztwory etanolu o szerokim zakresie stężeń (10-80% v/v). Perkolacja odbywa się w dobranym do surowca przepływie (5-30m3/h). Parametry takie jak objętość, temperatura, pH, stężenia są w pełni kontrolowane i odtwarzalne z wykorzystaniem najlepszych rozwiązań automatyki. Cała strefa ekstrakcji posiada zabezpieczenia przeciwwybuchowe (ATEX). Materiał po tym procesie trafia do dalszej obróbki.

A co po ekstrakcji?

Procesy rozdziału materiału ekstrakcyjnego realizowane w zakładach Greenvit to separacja surowca od ekstraktu oraz separacja substancji aktywnych znajdujących się w ekstraktach od zbędnych substancji tzw. balastowych. 

W zależności od właściwości użytego surowca roślinnego stosujemy odpowiednio sita dennicowe, moduły filtrów szczelinowych, które zapewniają wstępne sklarowanie ekstraktu, wyłapują drobne cząsteczki surowca. Alternatywnie może być użyta zaawansowana wirówka dekantacyjna, zapewniająca maksymalny odzysk ekstraktu. Prasa filtracyjna ma na celu maksymalne zredukowanie mętności ekstraktu. Ciecz (filtrat) po prasie jest klarowna.

I teraz coś co nas mocno wyróżnia na rynku produkcyjnym. Jest to wykorzystywanie modułu kolumn adsorpcyjnych  pozwalających na precyzyjny rozdział substancji aktywnych od balastowych. Moduł składa się z dwóch kolumn oraz czterech zbiorników. Moduł wyposażony jest w czujnik absorbancji, gęstości, przepływomierz. To wszystko aby ekstrakt dla naszych Klientów wyróżniał się najwyższą jakością i maksymalnymi korzyściami zachowanych substancji czynnych.

Otrzymywany płynny ekstrakt etanolowy lub wodny nie jest jednak najczęściej tym czego potrzebują nasi Klienci. Kontrolowane odparowanie wody lub etanolu pozwala na otrzymywanie zagęszczonego ekstraktu roślinnego. Staje się on formą końcową – ekstraktem gęstym  lub zostaje przekierowany do suszenia w celu otrzymania proszku.

Czym się wyróżniamy?

Specjalistyczna wyparka próżniowa typu opadającego filmu pozwala na prowadzenie procesu odparowania w sposób ciągły pod zmniejszonym ciśnieniem. Wykorzystanie takiej technologii z wykorzystaniem energii o niskiej temperaturze sprawia, że wszystkie termolabilne substancje czynne nie ulegają degradacji. Oto największa z korzyści w produkcji wysokiej jakości ekstraktów. 

Nie zapominamy również o poszanowaniu środowiska. Stosowana przez nas dwuefektowa wyparka próżniowa wykorzystuje powstającą podczas zagęszczania parę do podgrzewania drugiego stopnia wyparki. Takie podejście minimalizuje nakłady energetyczne niezbędne do odparowania wody lub etanolu z ekstraktu. 

Sproszkowany ekstrakt roślinny to najbardziej popularna u naszych Klientów forma produktu do dalszego wykorzystania. Stabilna i najłatwiejsza do przechowywania. W tym celu w naszych zakładach używamy próżniowej suszarni pasowej lub suszarni rozpyłowej. 

Stosowane technologie eliminują możliwość powstawania przypalanych drobin (proszek który znajduje się w suszarni zbyt długo może dawać efekt „centkowanego produktu”.)

Stosowanie w procesie obniżonego ciśnienia powoduje, że proces odparowania wody jest prowadzony w bardzo delikatny sposób, temperatura produktu nie przekracza 40°C. Kontrolowanie różnych parametrów powoduje, że jest on korzystny higroskopijnych proszków a każdy produkt może posiadać minimalny czas przebywania wewnątrz suszarni.

I to już prawie koniec!

Zamówione przez Klientów ekstrakty roślinne w postaci proszku mogą być bezpośrednio pakowne lub mieszane z dodatkami oraz dzielone na frakcje ze względu na wielkość cząstek. Są gotowe do wysyłki.

Przemyślana i w pełni kontrolowana ekstrakcja, separacja, zagęszczanie, suszenie to wszystko co Greenvit ma do zaoferowania  aby  spełnić wysokie oczekiwania Klientów z całego świata.

Skontaktuj się z nami

Skip to content