← wszystkie ekstrakty

Chmiel szyszka

Humulus lupulus L.

sku-e: E006
standaryzacja: DER 4:1, DER 5:1, DER 10:1 polifenole 2%, 4% (UV) 8PN ksantohumol
część rośliny: Flos
ema: EMA/HMPC/682384/2013
farmakopea: Ph. Eur. 01/2011:1222

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.) należy do rodziny konopiowatych (Cannabaceae), występuje w kraju w stanie dzikim oraz jest uprawiany na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i spożywczego.

Surowcem leczniczym jest żeński kwiatostan, nazywany powszechnie szyszką chmielu. Surowiec zawiera olejek eteryczny (głównym składnikiem jest humulen), garbniki, polifenole i żywice.

Przetwory z szyszki chmielu są stosowane w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz w ułatwianiu zasypiania. Aby zwiększyć efekt terapeutyczny, często łączy się szyszki chmielu z innymi surowcami o podobnym działaniu – melisą, męczennicą i kozłkiem. Składnik mieszanki CALMOMIX®.

Kolejnym wskazaniem jest zmniejszenie uderzeń gorąca u kobiet w okresie menopauzy, dzięki działaniu estrogennemu szyszek chmielu. Od dawna szyszki chmielu stosowane są w kosmetyce, do pielęgnacji i wzmocnienia włosów, a także do relaksujących kąpieli.

Szyszka chmielu jest surowcem farmakopealnym (FP X 01/2011:1222) oraz posiada monografię wspólnotową EMA (EMA/HMPC/682384/2013).

Powiązane produkty

See other extracts most often merged with the extract above

Kozłek lekarski korzeń

więcej

Melisa liść

więcej

Melisa ziele

więcej

Męczennica ziele

więcej

Wierzymy, że nawet małe rzeczy mają wielkie znaczenie

Skontaktuj się z naszymi specjalistami - chętnie pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami