Brzoza brodawkowata liść
Betula pendula Roth
Brzoza brodawkowata Betula pendula Roth., należy do rodziny brzozowatych (Betulaceae), jest rodzimym drzewem naszej strefy klimatycznej i jednym ze „świętych drzew” Słowian. Surowcem występującym w farmakopei jest liść brzozy, ale drzewo to jest ponadto źródłem oczyszczającego soku (oskoła), pozyskiwanego wczesną wiosną, a w tradycji wykorzystywany był również popiół z kory brzozy.
Liście brzozy zwierają flawonoidy, m.in. hiperozyd i kwercetynę, oraz kwasy fenolowe, m.in. kwas kawowy i chlorogenowy. Surowiec pozyskiwany jest z upraw lub stanu naturalnego, a im wcześniejszy zbiór liści tym większa zawartość substancji czynnych. Przetwory stosowane są jako tradycyjny produkt leczniczy w przypadku dolegliwości i zakażeń układu moczowego, w celu zwiększenia ilości wydalanego moczu i przepłukania dróg moczowych, również przy kamieniach nerkowych, a także w zaburzeniach na tle metabolicznym, jak dna moczanowa.
Do stosowania zewnętrznego przy wypadaniu włosów i łupieżu oraz do płukania ust. Wskazana jest szczególna ostrożność w stosowaniu liści brzozy, ze względu na powszechną alergię na pyłek brzozy.