← wszystkie ekstrakty

Brzoza brodawkowata liść

Betula pendula Roth

sku-e: E046
standaryzacja: DER 4:1, DER 5:1, DER 10:1 flawonoidy 2,5% (UV) polifenole 8%, 10% (UV)
część rośliny: Folium
ema: EMA/HMPC/573241/2014
farmakopea: Ph. Eur. 01/2017:1174

Brzoza brodawkowata Betula pendula Roth., należy do rodziny brzozowatych (Betulaceae), jest rodzimym drzewem naszej strefy klimatycznej i jednym ze „świętych drzew” Słowian. Surowcem występującym w farmakopei jest liść brzozy, ale drzewo to jest ponadto źródłem oczyszczającego soku (oskoła), pozyskiwanego wczesną wiosną, a w tradycji wykorzystywany był również popiół z kory brzozy.
Liście brzozy zwierają flawonoidy, m.in. hiperozyd i kwercetynę, oraz kwasy fenolowe, m.in. kwas kawowy i chlorogenowy. Surowiec pozyskiwany jest z upraw lub stanu naturalnego, a im wcześniejszy zbiór liści tym większa zawartość substancji czynnych. Przetwory stosowane są jako tradycyjny produkt leczniczy w przypadku dolegliwości i zakażeń układu moczowego, w celu zwiększenia ilości wydalanego moczu i przepłukania dróg moczowych, również przy kamieniach nerkowych, a także w zaburzeniach na tle metabolicznym, jak dna moczanowa.
Do stosowania zewnętrznego przy wypadaniu włosów i łupieżu oraz do płukania ust. Wskazana jest szczególna ostrożność w stosowaniu liści brzozy, ze względu na powszechną alergię na pyłek brzozy.

Powiązane produkty

See other extracts most often merged with the extract above

Pokrzywa korzeń

więcej

Pokrzywa liść

więcej

Pokrzywa ziele

więcej

Nawłoć pospolita ziele

więcej

Mniszek lekarski korzeń

więcej

Wierzymy, że nawet małe rzeczy mają wielkie znaczenie

Skontaktuj się z naszymi specjalistami - chętnie pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami

Skip to content